Ez most csak egy mini poszt lesz, nem ástam bele magam nagyon a témába, és nem is lenne túl hiteles részemről pénzügyi kifejezésekkel dobálózni. A lényeg, hogy önkéntes nyugdíjpénztár után kellett néznem. Nagyon sokféle befektetés van, ennek csak egyik típusa ez a fajta előtakarékoskodás, szóval mindenki mélyedjen el maga a különféle portfóliók között, ha úgy tartja kedve, legyen az valutabiznisz, államkötvény vagy bármi más.
Visszatérve az önkéntes nyugdíjpénztárakra, két dolgot tartottam fontosnak: mennyire megbízható a pénzintézet és milyen teljesítményt nyújt? Ami az előbbit illeti, nincs túl sok országos, nagyobb létszámú lehetőség, persze a méret nem feltétlenül szavatolja a biztonságot:
A másik szemponthoz még kevésbé értek, a teljesítmény. Mindenesetre ami tök jó, hogy a pénztáraknak ki kell adniuk kötelezően a számaikat, ami lehetővé teszi az összehasonlítást. Ez megtalálható az MNB mindenkori honlapján, a poszt írásakor itt:
Ahogy megszokhattátok, újabb erősen szubjektív poszt következik, senki ne tájékozódjon ezen írás alapján és végképp ne döntsön... Szóval ezútall a gyümölcscentrifugák világába kellett magam picit beleásni, jöjjenek az újdonsült ismereteim:
Alapvetően kétféle gyümölcscentrifuga van: az egyik a valódi gyümölcscentrifuga, amely centrifúgál, azaz forgó késekkel szétaprítja a gyümölcsöt, zöldséget. A másik típus a gyümölcsprés, ami kipasszírozza a levet. Hogy néz ki mindez a gyakorlatban, mik az előnyök és a hátrányok?
Mivel én alapvetően lusta természetű vagyok, a gyorsabb és nagyobb szájú centrifugák mellett tettem le a voksom, de az igényesebb olvasóknak a gyümölcsprés minőségibb élményt nyújt. Még a végére hadd mutassak meg egy valódi összehasonlító videót. Nem profi súdiókörülmények között vették fel, hanem láthatóan egy amatőr, tapasztalatlanabb nő a saját konyhájában, így számomra ez hitelesebb, ha nem is annyira pontos:
Frissítve: 2022. január 11.
A hungarikumos posztom során akadtam rá (lehet, hogy eddig is ott volt a fejemben valahol) a Népművészet mestere díjra, amely elvileg a népművészek kiválóságait gyűjti össze életműdíj jelleggel 1953 óta. Ez egy tökéletes lista az olyan tárgygyűjtő sznoboknak, mint én. A többségük sajnos idős és gyakran valóban művészek, azaz nem modern iparművészek, akiknek van webshopjuk - arról nem beszélve, hogy kevesen élnek. Mindenesetre itt egy lista azokról, akiktől be lehet szerezni valamit online is:
http://nepmuveszetmesterei.hu/index.php/dijazasi-evek
Egy fokkal közelebbi a Népművészet ifjú mestere díj, amelyet 35 alattiak kapnak 1961 óta. Az ő elérhetőségeik:
http://nepmuveszetifjumesterei.hu/index.php/dijazasi-evek
Kossuth-díj: