Története: A legkorábbi említések a 15. századi Angliából valók, valószínűleg később kezdtek azonban igazán elterjedni, amikor a szűkebb, személyre szabott cipők lettek divatosak. Vélhetően dísztelen tárgyak voltak többnyire, sok változáson nem estek át, került rá pl. lyuk az akasztáshoz, a méretei kisebbek vagy hosszabbak lettek (akár változtathatóan), esetleg a markolatán próbáltak javítani.
Kép: cooperhewitt.org
Az elsők, az eredetiek, a legrégebbiek: Konkrétan így nem találtam meg, hogy mi az első/eredeti/legrégebbi, de az biztos, hogy elég régi a brit Abbey Horn, akik a 18. század oda készítenek tehénszaru tárgyakat. És miért pont szaru? Hát mert ahogy az angol névből (shoehorn) valószínűsíthető, szaruból készülhetett eredetileg a cipőkanál.
Kép: afinepairofshoes.co.uk
Ikonikus példányok: -
A legjobbak: Természetesen nincs kifejezett cipőkanál-díj, de vannak:
- értékelő oldalak, akik szerint jő cipőkanalakat gyárt a Cobbler's Choice, a FootFitter, a FootMatters, a JC Cole, na és persze nyilván a kifejezetten erre szakosodott Shoehorn Pro;
- dizájner díjak, mint a Good Design, az iF és a Red Dot.
Kép: ifworlddesignguide.com
A magyarok: Nyilván se szeri, se száma az olcsóbb anyagokból készült cipőkanalaknak, ellenben találtam szaruból készültet is az elsősorban szarufésűket készítő kézművestől, a balatonalmádi Bartha Zoltántól. A cég egyébként családi vállalkozás és lassan százéves múltra tekinthet vissza.
Kép: szarufesu.hu